נסה לשנות את צבע המסך:

סיפור מקרה אבחון אירלן

לא סנובית, פשוט מסנוורת

אמלק - סיפור על ילדה ואמא מסנוורות מאוד, מה זה עושה להן והפתרון לכך - כן הפתרון קיים ועובד כמו קסם! לרוב כשאנחנו רואים משהי עם משקפי שמש בחדר סגור/חנות, אוטומטית אנחנו חושבים - איזה סנובית שומרת דיסטנס! חושבת את עצמה.. אבל.. אולי יש לה סיבה?

אמא של...
אם תיראו אותי מסתובבת עם משקפי שמש, תדעו שזה בגלל שאני מסנוורת.לא סתם מסנוורת רגיל מאור השמש החזק אלא מסנוורת ממש מאור פלורסנטים או סתם אור בחדר שלרוב האנשים לא מפריע. תמיד אמרתי ש – אור חזק מכבה אותי – אך רק לאחרונה, הבנתי כמה המשפט הזה מדויק עבורי דווקא דרך בתי.
 
בתי סבלה מעייפות כמעט מתמדת, בחילות, לחץ בעיינים ובמצח, סחרחורות, בחילות בנסיעה, קשיים לימודיים, פתיל קצר, מצב רוח ירוד, מוצפת בקלות ומה שנראה כמו מופנמות או קושי רגשי וחברתי ועוד. ניסינו לעזור לה בעזרת טיפולים שונים – טיפול רגשי, דיקור, תרופה שלקחה לבחילות ועוד. אלה עזרו במידה מסויימת אך לא מספיק. כי בעצם לא ראינו את התמונה השלמה.
 
לפני כמה חודשים הייתי במפגש בגדרה שם סיפרה ורד יהב על תסמונת אירלן או במילים אחרות Scotopic sensitivity. פתאום ראיתי את בתי ואיך כל התופעות שכתבתי עליהן מתחברות.
 

כמובן! היא פשוט מסנוורת! מאוד!!

 
קבענו אבחון ומיד כשנכנסנו אל ורד, הבנו יחד שגם אני מסנוורת מאוד. ורד התאימה לכל אחת מאיתנו שקף בצבע שהתאים לי ולה.
כבר זה עשה שינוי – פתאום יכולתי לקרוא תווים! משהו שמעולם לא הצלחתי גם במאמץ מאוד גדול והרבה שנים הייתי מאוד מתוסכלת מזה.
תוך כדי האבחון, היה ברור ששתינו זקוקות גם למשקפיים. 
אגב, הרגישות הזו היא גנטית. 
 
אני מודה שעד אבחון המשקפיים עוד הייתי סקפטית – איך המאבחנת נעמי בכלל תדע שזה הצבע הנכון לה? האם זה באמת יכול לעזור ושווה את ההוצאה הכספית?
 
אז כן!! ובגדול..
 
לאט לאט בסבלנות רבה, נעמי בדקה יחד עם בתי עדשות בצבעים שונים ואז הגיע אל הצבע המתאים. אני הסתכלתי בינתיים עליה לבקשתה של נעמי ופתאום ראיתי את עיניה נפקחות לרווחה! 
העיינים המקסימות שלה שבד"כ סגורות למחצה והיא נראית עייפה כל הזמן. 
 
ואני שואלת אתכם.ן.. איך ילדה שכל הזמן מסנוורת והמוח שלה מוצף לגמרי מעיבוד האור לא תסבול מקשיים חברתיים ולימודיים? איך היא לא תרצה להתחבא כל הזמן בתוך הקפוצ'ון?
 
כמה ילדים ומבוגרים שנדמה שסובלים מהקשיים האלה בעצם סובלים מתסמונת אירלן?
 
בתי עם המשקפיים וכובע (כי מסתבר שהאור שמגיע מלמעלה מפריע לה במיוחד) כבר חודש בערך ולא אגזים אם אומר שחייה השתנו משמעותית.
 
לא שמעתי מילה על בחילה, כאב ראש, סחרחורת, העיינים פקוחות לרווחה, יש לה יותר סבלנות באופן כללי ואפילו שיחקנו כדורסל בשבת. משהו שלא הייתה מעלה על דעתה לעשות לפני כן.
ללא המשקפיים התפיסה המרחבית שלה נפגעת ואז היא מרגישה חוסר ביטחון עם הכדור. כי היא בעצם רואה אותו רק כשהוא מאוד קרוב אליה. 
 
אם את מוצאים את עצמכם.ן/ילדיכם.ן/מטופלים/תלמידים.ות שלכם.ן בדבריי, שתפו אותם.ן.
גלילה לראש העמוד