נסה לשנות את צבע המסך:

מחקר

מחקרים שבוצעו אודות תסמונת אירלן. בלחיצה על הקישור ניתן לעבור למחקר המלא

פיברומיאלגיה ו- CRPS הם מצבים של כאבים כרוניים הקשורים לשינויים במערכת העצבים המרכזית, אשר עלולים להשפיע על רגישות חזותית מוגברת. חוקרים בחנו את הרגישות החזותית המוגברת על ידי גירויים שונים בחיי היומיום דרך מחקר אונליין ל אנשים עם CRPS  (n=57),  פיברומיאלגיה(n=74) ,  כאבים אחרים (n=50) וללא כאב (n=89). המשיבים דירגו שינויים בכאב, חוסר-נוחות, או דכדוך מצפייה בדפוסים עם תדרים משתנים (עיבוד חזותי מדרגה נמוכה), ושל דמויות מתהפכות, אשר ניתן לפרש בשתי צורות שונות (עיבוד חזותי מדרגה גבוהה יותר). משיבים עם CRPS או פיברומיאלגיה דיווחו יותר על חוסר נוחות חזותי מאשר הקבוצות הקשורות לכאבים כלליים ולקבוצה ללא כאב (קבוצת ביקורת) כאשר צפו בדפוסים עם פסים ומעגל, וללא אפקט לתדרים של הדפוסים. הם דיווחו על כאב בזמן צפיה בריבוע בלתי הפוך, אבל לא בדפוסים המתהפכים. לבסוף, הם דיווחו על יותר רגישות חזותית מאשר הקבוצות של כאבים וקבוצת הביקורת, ללא כאב.


קישור למאמר המלא: 

המחקר השווה את האפקטיביות של עדשות מותאמות אישית לצבע בשיפור הזיהוי של הרגש בקרב אנשים המאובחנים עם ASD. הביצוע בקרב הקבוצה המאובחנת עם ASD היה גבוה יותר במטלות של אינטראקציה חברתית עם עדשות אשר סיפקו את הצבע האופטימלי של האור.

קישור למאמר המלא

63% מהתלמידים באוכלוסיה הכללית מדווחים על שיפור  תפיסתי בבהירות הטקסט כאשר נעשה שימוש בשקפים. לאחר שימוש ממושך במהלך חודשיים מתגלה שיפור בקרב 30% מהאוכלוסיה הכללית. בנוסף, תוך כדי שימוש בשקפים 33% מהאוכלוסיה מדווחת על קצב קריאה מהיר יותר (נבדק על ידי מבדק מהירות קריאה), 18% מדווחים על שיפור מתון עד משמעותי. הקבוצות הקליניות אשר ישפרו מהירות עם השימוש של השקפים הן, בהתאמה: סינדרום טורט, טרשת נפוצה, אוטיזם וקשיי קריאה.

קישור למאמר המלא

מחקר על מדגם של מבוגרים עם דיסלקציה מצא כי ל-27% יש גם את אירלן סינדרום.

קישור למאמר המלא

13% מהילדים הציגו שיפור של לפחות 15% במהירות הקריאה עם שקפים צבעוניים. לתלמידים עם קשיים חמורים בקריאה היה שיפור משמעותי יותר עם השקפים הצבעוניים. שקפים יכולים לשפר את התפקוד בקריאה, בעיקר בקרב ילדים הסובלים מאי נוחות משמעותית.

קישור למאמר המלא

מהירות הקריאה של הנבדקים השתפרה ביותר מ-20% כאשר הרכיבו את העדשות המותאמות. בהשוואה של לפני-אחרי זוהו אזורים משמעותיים של פעילות באונה הרקתית ב"אחרי" – כלומר, עם העדשות. לא נמצא אפקט דומה באזורים אחרים. מסקנה: במחקר הנוכחי, יש אישור לכך שעדשות צבעוניות משפרות תפקוד של קריאת משפטים על ידי אקטיבציה של אזורים באונה הרקתית.

קישור למאמר המלא

קיים הבדל משמעותי בכמות האקטיבציה בקורטקס החזותי והסומטו-סנסורי – האזור במוח אשר מתרגם מידע לגבי מגע, טמפרטורה, כאב ולחץ – בין מאובחני אירלן לבין קבוצת הביקורת.

קישור למאמר המלא

fMRI זיהה נורמליזציה של אקטיביות קורטיקלית (V2-V4) ושל תדירות מרחבית נמוכה (V2) בקרב אנשים הסובלים ממיגרנות, על ידי שימוש בעדשות מותאמות אישית, שהפחיתו אקטיבצית-יתר קורטיקלית חזותית במיגרנות.

קישור למאמר המלא

גלילה לראש העמוד