נסה לשנות את צבע המסך:

רגישות לאור ושיטת אירלן

ניתן לבצע באתר אבחון עצמי לאירלן באמצעות שאלון מקוצר הנשלח למכון

מה הקשר בין אירלן ורגישות לאור?

פוטופוביה, או רגישות לאור, היא חוסר סבילות לאור. 

אור שמש, אור פלורסנט, אור בהיר אחר, בוהק או אפילו אורות של רכב או תאורה בלילה – כל אלה יכולים להפריע ולגרום לאי נוחות שתשתפר בעזרת שיטת אירלן.

אז מה הקשר בין שיטת אירלן ורגישות לאור?

כתוצאה מקשיים בעיבוד החזותי והרגישות לאור, העדשות מסננות-הצבע של אירלן יכולות לסנן את גלי האור הפוגעניים החוצה, ולגרום למוח להסתגל באופן נורמלי לתנאים שונים של תאורה מבלי לגרום לסבל.

סימפטומים של רגישות לאור ותסמונת אירלן

ישנם סימפטומים רבים שיכולים להיגרם על ידי רגישות לאור, כולל מאמץ בעיניים, עייפות, ישנוניות, בחילה, סחרחורות, חרדה, עצבנות ואי נוחות. 

אורות יכולים לגרום כאבי ראש ומגרנות. לפעמים פוטופוביה או רגישות לאור הן סימפטום לחבלת ראש טראומטית, זעזוע מוח או צליפת ראש, או תוצאה של תופעה רפואית כלשהי. חלק מהסימפטומים של הרגישות לאור יכולים להשתפר ולהיעלם עם שיטת אירלן

אז מי הם האנשים להם אנחנו יכולים לעזור?

  • אנשים שמפריע להם אור בהיר, אורות פלורסנט, אור שמש ולפעמים אורות בלילה
  • אנשים החווים סימפטומים פיזיים ומרגישים עייפים, מסוחררים, מתוחים או עצבנים תחת אורות זוהרים.
  • אנשים החווים כאבי ראש, שינויי מצב-רוח, חוסר מנוחה או חוסר קשב כשהם חשופים לאור בוהק או לפלורסנט.

הבעיה היא כנראה אי-היכולת של המוח להסתגל לרמות שונות של אור או בהירות.

טיפול אירלן לרגישים לאור

משקפי שמש לא מספיקים. לעתים הם מספקים נוחות והגנה, אבל אנשים שיש להם רגישות גבוהה לאור צריכים הגנה מכל מיני סוגים של אור, ולא רק מאור-שמש, ומקבלים אותה כשהם מרכיבים משקפים מסנני-צבע לאורך היום, עד השינה. 

חשוב לוודא שאין סיבות רפואיות נוספות לכך שקיימת רגישות לאור על ידי פנייה לרופא מומחה. לפעמים, רגישות לאור היא סימפטום לבעיות רפואיות בעיניים או לדלקת קרום המוח. פוטופוביה יכולה גם להיות קשורה להיפרדות הרשתית ולהפרעות הנגרמות על ידי עדשות מגע. בנוסף – ישנן תרופות שיכולות לגרום לרגישות לאור.

מהם הסוגים של בעיות בקריאה שאדם עם סינדרום אירלן יחווה?

מגוון של בעיות ייגרמו מכך שמסתכלים על עמוד עם מלים שנראה מעוות, או על ידי תפיסת הסביבה הקרובה באופן מעוות. תפיסה לא תקינה יכולה להשפיע על קריאה, כתיבה, איות שגוי, מתמטיקה, העתקה, קריאת תווים, עבודה על מחשב, נהיגה בלילה, נהיגה בכלל, ביצוע בספורט, אי נוחות תחת אור בוהק, ועוד. קצב הקריאה, נוחות הקריאה, שטף, דיוק, מעקב והבנה, קשב וריכוז – אלו התחומים בהם אנשים עם סינדרום אירלן חווים בעיות.

כיצד שיטת אירלן יכולה לסייע בקשיים שונים?

גלילה לראש העמוד